22 Kasım 2009 Pazar

Fortisbank'tan Öğretmenlere Özel Kredi


Fortis Bank, 24 Kasım Öğretmenler Gününde Öğretmenlerimizi unutmayarak onlara özel Altın Hediyeli Nakit Kredi Kampnayası başlattı.

“Öğretmenim kredi alsın, altın bulsun” sloganı ile duyurulan Öğretmenlere Özel Nakit Kredi Kampanyası kapsamında öğretmenlerimiz 49 aya kadar vadeli ve 2 aya kadar taksit atlatan TaksitStop özelliği olan Nakit Kredi kullanabiliyorlar. Kampanya kapsamında kredi kullanan öğretmenlere Fortis tarafından 1 gr altın değeri kadar Vadesiz Hesap açılarak hediye ediliyor.

Fortisbank’ın Öğretmenlere Özel Altın Hediyeli Nakit Kredi Kampanyası hakkında daha detaylı bilgi almak için Fortis Bank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank'tan Öğretmene Özel Kredi

Vakıfbank Öğretmenler Gününe Özel bir Kredi Kampanyası hazırladığını duyurdu. Öğretmenlere özel hazırlanan kampanya kapsamında 24 aya kadar vadeli ve maksimum 10.000 TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tarihinden esinlenilen kampnaya kapsamında aylık yüzde 1,24 faiz uygulanıyor ve kredi masrafı olarakta sadece 24 TL alınıyor. Buna göre kampanya kapsamında 24 ay vade ile kullanılan 10.000 lira kredinin aylık ödemesi 495 TL oluyor.

Vakıfbank’ın Kefilsiz olarak kullandırdığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası hakkında daha detaylı bilgilere Vakıfbank şubelerinden ulaşabilirsiniz.

17 Kasım 2009 Salı

Ziraat Bankası,Emeklilik Ve Sigorta Şirketi Kurdu


Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat Sigorta ve Ziraat Emeklilik şirketlerinin kurulduğunu belirterek, “Yılbaşı itibariyle faaliyete geçmesini planlıyoruz” dedi.

Çağlar, KİT Komisyonunda, komisyon üyelerinin sorularını cevaplarken, Başak Sigorta’nın 2004 yılında özelleştirilmesinin ardından, yeni bir sigorta şirketinin kurulmasının gündeme geldiğini, ancak, bu konudaki kararın yalnızca kendilerine ait olmadığını ifade etti. Ziraat Sigorta ve Ziraat Emeklilik şirketlerinin kurulduğunu, hazırlıkların devam ettiğini, yıl sonuna kadar da yazılımların tamamlanarak yılbaşı itibarıyle faaliyetlerin başlayacağını ifade etti.

KRİZİN ETKİSİ AZALIYOR

Genel Müdür Can Akın Çağlar, ekonomide canlandırmaya yönelik alınan tedbirler sayesinde, yaşanan daralmanın 2010’da kısmi olarak iyileşmesi, küresel krizin olumsuz etkilerinin daha az hissedilmesinin beklendiğini söyledi.

Bankacılık sektörünün ise geçmişten bu yana alınan tedbirler sayesinde dünyadaki finansal kuruluşların tersine, kriz dönemini hasarsız olarak atlatmayı başardığını söyleyen Çağlar, ağustos 2009 itibariyle Ziraat Bankasının sektördeki payının yüzde 15’e yükseldiğini, bankanın aktif büyüklüğünün 121 milyar liraya, toplam kredilerinin de 33 milyar liraya ulaştığını, haftalık ortalama 1 milyar liranın üzerinde kredi kullandırdığını söyledi. Çağlar, “Bankamız son 5 yılda sektörün en çok kâr eden bankası olmuştur” diye konuştu.

Pirim Affıda Krize Takıldı

Prim affında beklenen hedef olmadı.Geçen yıl mayıs ayında büyük umutlar ve ‘son defa’ şerhiyle ilan edilen prim affında beklenen hedefler tutturulamadı.

Ekonomik kriz, iyi niyetli bu girişimi de olumsuz etkiledi. 23 milyar liranın yapılandırıldığı aftan 14,5 milyar lira tahsilat bekleniyordu. 2008’de bu kadar sorun yoktu. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 6,5 milyar lira para aktı. 2009 yılına girince gelen para hızlı bir şekilde kesildi, 1,5 milyar lira toplanabildi.

Tabiki affa yoğun başvuru olmuştu. 458 bini SSK’lı işveren ve 785 bini Bağ-Kur’lu esnaf; toplam 1 milyon 262 bin kişi borçları için SGK’yla masaya oturarak anlaştı. Aftaki indirim oranları yüzde 85’lere varıyordu. Zamanında ödenmeyen taksitler yüzünden af protokolü hâliyle geçersizleşti. İşveren ve esnaf yeniden yapılandırma istiyor.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küçük esnafın darboğazı sıfır faizli krediyle aşabileceğini söylüyor. Aftan en fazla primlerini çeşitli sebeplerle aksatmak zorunda kalan emeklilik aşamasındaki Bağ-Kur’lular faydalandı. SGK verilerine göre 75 bin 467 kişi banka kredisi kullanarak en düşüğü 533 lira maaşla emekliye ayrıldı.

16 Kasım 2009 Pazartesi

Bankalarda Bayram Kredisi Yarışı


Bankalar, Kurban Bayramı için kredi paketlerini açtı. Bayram dolayısıyla kampanyalar düzenleyen bankalar, faizleri yüzde 0.49'a kadar düşürdü.

Bankaların geleneksel bayram kredilerindeki rekabeti, faizleri yüzde 0.49'a kadar düşürdü. Kurban Bayramı dolayısıyla kampanyalar düzenleyen bankalardan İş Bankası, 'Geleneksel Bayram Kredisi Kampanyası' ile müşterilerine aylık yüzde 0.55 faiz oranı ya da peşin komisyon ödeyerek faizsiz, 5 bin liraya kadar, 10 ay vadeli kredi olanağı tanıyor. Tüketiciler, kampanya dönemi içinde bankadan, 10 bin lira ve 36 ay vadeye kadar, aylık yüzde 1.20'lik faizle de kredi kullanabilecek.

Altınlı kampanya

Halkbank ise, hazırladığı özel paketle kredi kullanan müşterilerine 1 gram altın mevduat hesabı hediye ediyor. Tüketiciler, 5 bin liraya kadar krediyi yüzde 0.50 faizle ve 12 ay vadeyle kullanabiliyor. Krediyi kullananlar ilk taksidi 2 ay erteleyebiliyor.

Şekerbank'ın bayram kredisi kampanyasında da, müşteriler, yüzde 0.49'dan başlayan faiz seçenekleriyle kredi kullanabiliyor.

Kampanyada, maksimum 5 bin lira kredi talepleri için 3-12 ay vadeye yüzde 0.49, 13-24 ay vadeye yüzde 0.79, 25-60 ay vadeye ise yüzde 1.04 oranında faiz uygulanıyor.

Garanti Bankası, 174 lira taksitli yüzde 1.09 faizli 5 bin lira kredi ya da yüzde 0.49 faizli 12 ay vadeli 3 bin lira sunuyor.

Akbank ise 20 bin liraya kadar yüzde 1.10 faiz oranı ve 110 lira masrafla kredi kullandırıyor. Banka 24 aya kadar yüzde 1.1 faiz uygularken, 36 aya kadar kredide faizi yüzde 1.20'ye yükseltiyor.

Citibank'tan Bayram Kredisi


Citibank,da 0,59 faiz oranıyla bayram kredileri sunmaya başlamıştır.

Citibank'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, maksimum kredi tutarı 2 bin 500 lira olan krediden 0,59 faiz oranıyla 159 lira masraf ve 12 ay vade ile yararlanılabilecek. Banka, bayram kredisi kullanan müşterilerine 160 lira değerinde Medline acil sağlık hizmetleri üyeliği ve Promed sağlıkta avantajlar dünyası paketi üyeliği hediye edecek.

Citibank Türkiye Tüketici Kredileri ve Pazarlama Grup Başkanı Enis Kurtoğlu, bireysel bankacılık alanında kredilerin önem kazanmaya devam ettiğini vurgulayarak, bayram dönemine özel 0,59 faiz oranı ile sundukları yeni kredi paketinden yararlanmak isteyen müşterilerin şubeler ve kredi merkezlerinin yanı sıra telefon bankacılığı ve internetten de başvuru yapabileceklerini kaydetti.

Bayram Kredisi Alacaklara Uyarı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, tüketicileri yeni borçlara girmemeleri, bu yüzden de bankaların sunduğu bayram kredilerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla bankaların tüketici kredisi pazarlama rekabetinin daha da arttığını belirtti.

Dosya masrafı peşin alınarak sıfır faizli kredi bile verildiğini dile getiren Kaya, şunları kaydetti:

''Mali krizlerle birlikte tüketicinin bütçesi iyice sarsılmış durumda olup, yapılan kamusal zamlar ve iş kayıpları tüketicinin krizini iyice derinleştirmiştir. Kış mevsiminde yaşatılacak olan enerji zamları ve 2010 bütçesi nedeniyle tüketiciyi zor günlerin beklediği dönemi rahat atlatabilmek için borçlarımızı azaltmamız ve yeni borçlanmalara gitmememiz gerekiyor.

Krizde ayakta kalmak isteyen ailelerin borçlarını azaltmak isterken yenilerini yaratması başka krizlere neden olacaktır. Kredilerin altın tepside sunulmasına karşın, ödemelerde güçlük yaşanması halinde ailelerin yaşayacağı çaresizlikler, sürekli artarken kısa süreli bayram tatilleri ve harcamaları için borçlanmaya gitmek, yeni sorunlara davetiye çıkarmaktan öteye geçmeyecektir.''

Kaya, kısa süreli harcama ve rahatlık için, geleceği sıkıntıya sokmanın tüketiciye tavsiye etmeyecekleri bir tercih olduğuna değinerek, şöyle dedi:

''Tüketimde akıllı tercih az ama devamlı ve dengeli tüketebilmektir. Tüketiciler, cazip tekliflere kanarak geleceğini ipotek ettirmekten sakınmalıdır. Belirli günlerde kullandırılan düşük miktarlı kredilerde tüketiciden alınmaya çalışılan dosya masrafı, komisyon, sigorta bedeli gibi kesintilerin yüksekliği de dikkate alındığında, bankaların kazanç arzularına boyun eğmek olduğu görülecektir. Bayramlar eldekini paylaşarak mutluluğu arttırmaktır, borçlanarak yapılan harcamalar ise mutluluğu parçalamaktadır.''

Kartla Kurban Alımına Diyanet'ten Onay Var


Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde, her yıl olduğu gibi, bu yılda sıkça tartışılan kredi kartıyla kurban kesiminin caiz mi? değil mi ? sorusu.

Bu tartışmalara diyanetten cevap geldi:

Diyanet işleri başkanı Prof.Dr.Ali Bardakoğlu, kredi kartıyla ve taksitle kurban alımının caiz olduğunu,'bir insan evine taksitle veya krediyle evine nasıl eşya alıyorsa kurbanda alabilir.Amaç burada niyettir.İbadet niyetiyle alınıp,bu niyetle dağıtmaktır 'dedi.Kartla Kurban Alımına Diyanet'ten Onay Var

2009 Kurban Bayramı Kredi Kampanyaları


Kurban bayramının yaklaşmasıyla bankalarda şimdi yeni kredi kampanyaları çalışmalarına başlamıştır.

Kampanyaların 27 Kasım da başlayacağı,bazı bankaların taksit ertelemeli fırsatı sunuyor,bazıları 0.50 faiz oranına kadar inen faizlerle kredi verirken, bazı bankalar ise komisyonu peşin alarak faizsiz kredi teklifinde bulunuyor.

13 Kasım 2009 Cuma

TSK (Mehmetçik Vakfı ) Kurban Bağışlarını Bekliyor


Türk silahlı kuvvetleri, Mehmetçik vakfı, her sene olduğu gibi bu yıl da kurban bağışlalarını bekliyor.

Mehmetçik vakfından yapılan açıklamaya göre yapılan bağışların gelirini,canlarını hiçe sayarak vatanı uğruna şehit olan askerlerimizin ve herhangi sebebden dolayı şehit olan askerlerimizin yakınlarına ve gazilere, engelli mehmetçiklere ekonomik destek olarak,çocuklara öğretim amaçlı yardım da bulunulacağını söyledi.

Kurban kesimininde çok hijyenik bir şekilde,modern tesislerde,veteriner kontrolunde,din görevlisi tarafından,dini usullere uygun şekilde,kurbanların kesilip yerlerine teslim edileceğini bildirdi.

Kurban bedellerininde bu yıl 280 lira, 185 dolar veya 130 euro olarak açıklandı. Kurban bağışında bulunacak vatandaşlarımız, bağışlarını banka hesap numaralarımıza yapabilecekleri gibi bizzat Mehmetçik Vakfı Samsun Şubesi'ne gelerek de yapabilirler" dedi.

Kurban bağışı yapılabilecek bankalar:

"Ziraat Bankası Tandoğan Şubesi, Vakıflar Bankası Hava Kuvvetleri Şubesi, Halk Bankası Meşrutiyet Şubesi, İş Bankası Balgat Şubesi, Akbank Nenehatun Şubesi, Garanti Bankası Yenişehir Şubesi, Türk Ekonomi Bankası Balgat Şubesi, Finansbank Necatibey Şubesi, ING Bank Çankaya Şubesi, Yapı Kredi Bankası Balgat Çetin Emeç Şubesi."

11 Kasım 2009 Çarşamba

Halkbank'tan Öğretmenler Günü Kredisi


Halkbank'ın 24 Kasım'a özel ürünü Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, tüm öğretmenlere aylık yüzde 1,21 faiz oranı ve 24 ay vade ile bireysel ihtiyaç kredisi, aylık yüzde 0,95 faiz oranı ve 120 ay vade ile konut kredisi kullanma fırsatı sunuyor.

Halkbank, Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası kapsamında kefilsiz olarak kullandırdığı tüketici ve konut kredilerinden yararlanan öğretmenlere Acil Tıbbi Tedavi Sigortası da hediye ediyor.

Halkbank'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla başlattığı kampanya kapsamında tüm öğretmenler, 26 Kasım 2009 tarihine kadar aylık yüzde 1,31'lik çok uygun faiz oranı ve 24 ay vade ile masrafsız bireysel ihtiyaç kredisi kullanma imkânına sahip oluyor. Aynı vadedeki masraflı kredinin faiz oranı ise yüzde 1,21'e düşüyor.

Halkbank, kampanya çerçevesinde tüm öğretmenlere yüzde 0,95 faiz oranı ve 120 ay vade ile konut kredisi kullanma fırsatı da sunuyor. Kredilerden yararlanan öğretmenlere Acil Tıbbi Tedavi Sigortası hediye ediliyor.

Halkbank'ın, Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası ile gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerin ihtiyaçlarına çözüm oluşturmayı amaçladığının altını çizen Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru şunları ifade etti:

"Bankamız, bireysel bankacılık ürün yelpazesinde bir klasik haline gelen meslek gruplarına özel kampanyalarına 2007 yılında 'Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası'nı ekledi. Bu ürünümüzü, dünyadaki en kutsal mesleklerden birini icra eden öğretmenlerimize Bankamızın Öğretmenler Günü hediyesi olarak nitelendiriyoruz."

Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası'ndan kamu-özel ayrımı olmaksızın anaokulu, kreş, ilk ve orta dereceli okullar, askeri okullar, polis okulları, dershaneler vb. her türlü eğitim kurumunda görev yapan öğretmenler, üniversite ve dengi yüksekokullardaki öğretim görevlileri, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm idari birimler ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki öğretmen ve öğretim görevlileri faydalanabiliyor.

Kurban Kredisi Kampanyası


Ziraat Bankası'nın Kurban Bayramına özel kredi kampanyasının detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bazı Ziraat Bankası şubelerinden aldığımız bilgilere göre "24 Ayar Bayram Kredisi" adı ile hazırlanan bayram kredisi paketinde çok özel avantajlar sunuluyor.

24 Ayar Bayram Kredisi Kampanyası Kapsamında vatandaşlar yüzde 0,25 faizle Tüketici Kredisi, yüzde 0,90 faizle Konut Kredisi ve yüzde 0,99 faizle Taşıt Kredisi kullanabilecekler.

Maksimum 10 bin TL'ye kadar kredi kullandırılacak kampanya kapsamında 12 ay vade ile 5.000 TL kredi 250 TL masraf ve aylık yüzde 0,25 faizle kullanılabilecek. 13-24 ay arası vadelerde 350 TL masraf ve aylık yüzde 0,50 faiz oranı, 25-48 ay vadelerde ise yüzde 1,00 aylık faiz oranı ve 250 TL masrafla kredi kullanılabiliyor.

Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar düzenli gelir belgeleri, ikametgah (veya kendi adlarına elektrik, su, telefon, doğalgaz vb. fatura) ve nüfus cüzdanları ile birlikte Ziraat Bankası Şubeleri'ne başvuruda bulunabilecekler. Kredi başvuruları iki gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacak.

Kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için size en yakın Ziraat Bankası Şubeleri'ni ziyaret edebilirsiniz.

Kredilere de Bayram Geldi


Türkiye İş Bankası, Kurban Bayramı öncesinde Geleneksel Bayram Kredisi Kampanyası düzenledi.
Faiz oranları, yüzde 0.55 faiz oranı veya peşin komisyon ödeyerek faizsiz 5 bin liraya kadar, 10 ay vadeli kredi kullandıracağını söyledi.

Türkiye İş Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın her bayram öncesinde olduğu gibi, bu Kurban Bayramı öncesinde de müşterilerine avantajlı kredi kullanma fırsatı sunulacağını bildirdi.

Banka müşterilerinin, 4 Aralık 2009 tarihine kadar geçerli olacak kampanya kapsamında, aylık yüzde 0.55 faiz oranı ya da peşin komisyon ödeyerek faizsiz 5.000 TL’ye kadar, 10 ay vadeli “Bayram Kredisi Kampanyası”ndan yararlanabileceği açıkladı.

Daha uzun vadelerle kredi kullanmak isteyenlerin ise kampanya dönemi içinde 10.000 TL limit ve 36 ay vadeye kadar, aylık yüzde 1.20’lik özel faiz oranı ile kredi kullanma imkânına sahip olacaklarını söyledi.

Bütün Kredi başvurularının, tüm İş Bankası şubelerinden veya isbank.com.tr’den yapılabileceği bildirdi.

Şekerbank'tan Bayram Kredisi


Şekerbank' tan bayram kredisi kampanyası başlatıldı.

Şekerbank'tan yapılan açıklamaya göre 26 kasım 2009'a kadar sürecek,müşterilerine yüzde 0,49'dan başlayan faiz seçeneklerden bayram kredisi sunulacak.
3 farklı seçeneğin geçerli olacağı kampanyada,5 bin lira kredi talebleri için,3 ila 12 ay vadeye yüzde 0,49- 13 ila 24 ay vadeye yüzde 0,79- 25 ila 60 ay vadeye ise yüzde 1,04 oranında faiz uygulanacağı açıklandı.

Yapılan açıklamada 10 bin liraya kadar olan kredi talepleri için faiz oranlarının; 3 ila 12 ay vade için yüzde 0,69 -13 ila 24 ay vade için yüzde 0,89- 25 ila 60 ay vade için de yüzde 1,09 olacağı bildirildi.


25 bin liraya kadar olan kredi taleplerinde gösterilecek faiz oranlarının ise; 3 ila 12 ay vadeye yüzde 0,89- 13 ila 24 ay vadeye yüzde 0,99- 25 ila 60 ay vadeye yüzde 1,14 olarak belirlendi.

Kefil koşulu aranmayacak olan bu kampanyada yinede ihtiyaç görülmesi halinde kefil istenebileceği söylendi.

10 Kasım 2009 Salı

Yapı Kredi'den Bayram KredisiHaberler Anında Cebinizde Hürriyet Mobil

Haberler Anında Bilgisayarınızda Haber Alarmı

Haber Kaçırmaya Son Hürriyet Mind

Sitene Haber Ekle Kazan Bumerang

Yapı Kredi Bankasının, Kurban Bayramında müşterilerine üç farklı bireysel ihtiyaç kredisi sunacağı bildirildi.


Yapı Kredi'den yapılan yazılı açıklamada, birbirinden farklı vade ve masraf yapısıyla oluşturulan düşük faizli, faizsiz ve masrafsız bayram kredisi seçeneklerinin sunulduğu kaydedildi.

Verilen bilgiye göre, düşük faizli bayram kredisinde aylık yüzde 0,52'den başlayan faiz oranlarıyla 36 ay vadeye kadar maksimum 20 bin lira alınabilirken, vade sonuna kadar faiz ödemeden, sadece peşin komisyon ile kullandırılan faizsiz bayram kredisi, maksimum 5 bin lira için ve 12 aylık vade ile sunuluyor.

Herhangi bir masraf veya komisyon ödemeden, sadece faiz ödeyerek kullanılabilen masrafsız bayram kredisi ise 10 bin liraya kadar yüzde 1,59 faiz oranı ile 24 ay vadede alınabiliyor.

Vakıfbank'tan Bayram Kredisi


Vakıfbank müşterilerinin, “Geleneksel Bayram Kredisi” kapsamında peşin komisyon ile faizsiz, yüzde 1,28 faiz oranı ile masrafsız ya da yüzde 0,54 faiz oranı ile kredi alabilecekleri bildirildi.


Vakıfbank'tan yapılan yazılı açıklamada, “Geleneksel Bayram Kredisi” ile Kurban Bayramı öncesinde müşterilere, bütçelerini sarsmadan bayram alışverişlerini yapabilmeleri için avantajlı kredi kullanma fırsatı sunulduğu belirtildi.

Bu çerçevede dileyene peşin komisyon ile faizsiz, dileyene yüzde 1,28 faiz oranı ile masrafsız, dileyenlere yüzde 0,54 faiz oranı ile kredi imkanları sunulduğu dile getirilen açıklamada, Geleneksel Bayram Kredisi'nden tüm bireysel müşterilerin yararlanabileceği, başvuru formu, kimlik belgesi, gelir belgesi (kira kontratı, mevduat hesap cüzdanı), adresi teyit eden belge ile herhangi bir VakıfBank şubesine başvurmanın yeterli olduğu kaydedildi.

Esnafa Cansuyu Kredisi

desEsnafa Cansuyu kredisi, vergi ve sigorta prim borcuna takıldı
Küresel ekonomik kriz sebebiyle zora giren esnafı rahatlatmak için KOSGEB desteğiyle verilen Cansuyu Kredisi, Bağ-Kur ve SSK prim borcu ile vergi engeliyle karşılaştı. Vergi veya prim borcu olan esnafa kredi kullandırılmıyor. Bankalar, esnaftan öncelikle vergi ve sigorta prim borçlarını kapatmasını istiyor.

Cansuyu olarak adlandırılan kredi, küresel krizde zor durumdaki esnafı rahatlatmıştı. Sıfır faizle verilen kredinin ana parasını esnaf, faizi ise KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) kaynaklarından karşılanıyordu. Yoğun ilgi üzerine devam ettirilen destekler, kasım ayı itibarıyla tekrar uygulamaya konuldu. Ancak, önceki dönemde kredi faizinin tamamı bakanlığa bağlı KOSGEB kaynaklarından karşılanırken, yeni kullanımda faizin yüzde 25'ini krediyi kullanan esnaf ödeyecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın daha önce sadece imalatçı esnafa verdiği KOSGEB destekleri kanun değiştirilerek diğer esnaf ve girişimcilere de kullandırılmaya başlandı.

Esnafı sevindiren değişiklik kapsamında ilk kredi dağıtılıyor. Ancak, kredi için bankaların vergi ve sigorta borcu engeli çıkarması esnafı üzdü. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın Cansuyu Kredisi'ni kullanmakta zorluk çektiğini söyledi.

Şartların kolaylaştırılmasını isteyen Palandöken, şöyle konuştu: "Adı Cansuyu Kredisi. Ancak, esnaf krediyi kullanamıyor. Esnaf borcu olmasa zaten kredi kullanmaz?" Yıllık enflasyonun yüzde 5'e düşmesine rağmen vergi ve sigorta borcu faizinin yüzde 30 olduğuna işaret eden Palandöken, "Kredi alınsa bile tamamı borca gidiyor.

Esnaf yine sıkıntıda kalacak." değerlendirmesini yaptı. Bakanlıktan krediyi esnafın kullanabilmesi için şartların yumuşatılmasını talep eden TESK Başkanı, esnafın borcunu ekonomi canlandıktan sonra ödemesine dair düzenleme yapılmasını da istedi.

Palandöken, önceki Cansuyu Kredisi'nin esnafa hiçbir faiz yükü getirmediğini, son kredilerde ise faizin yüzde 25'ini esnafın ödeyecek olmasının da ayrı bir yük oluşturduğu bilgisini verdi. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç de, KOSGEB desteklerine ilişkin yeni yapılan düzenlemede yer alan "Vergi ve prim borcu olmayacak" maddesinin kaldırılmasını istedi.

Özgenç'e göre, kredi kullanımı için "Belirtilen tarihten iki yıl öncesine kadar takibe düşmüş ve kamu kurumlarına vadesi geçmiş borçları olmayacak" demek, krediyi vermemek anlamına geliyor. Özgenç'in çözüm önerisi ise şöyle: "Krediyi kullanacak KOBİ'nin borçlarıyla ilgili resmi bir yazıyı bankalar kabul etmeli ve "Mahsuplaşma vb. şekilde" krediyi kullandırmalı."

Kanun değişikliğiyle birlikte bakanlık, esnaf ve sanatkârlar ile tüm KOBİ'lere yönelik 3 ayaklı yeni bir kredi destek programı açıkladı. Programlardan ilkiyle, 100 bin işletmeye 2,5 milyarlık kredi sağlanması öngörülüyor.

İkincisi, GAP bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ'lere yönelik makine teçhizat, kredi faiz desteği. Üçüncüsü ise sel felaketinde zarar görmüş olan işletmeleri desteklemek amacıyla Acil Destek Kredisi Programı.

Gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkârlarla tüm KOBİ'lere, ilk 3 ayı ödemesiz, geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli ve 25 bin TL üst limitli kredi imkanı sunuluyor.

5 Kasım 2009 Perşembe

Şimdi 'Ev'lenmenin Tam Zamanı


Bireysel konut ve tüketici kredileri pazarında bankaların sunduğu düşük faiz oranları, konut almak isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor.

Bireysel konut ve tüketici kredileri pazarında bankaların sunduğu düşük faiz oranları, konut almak isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor.

İSTANBUL - Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve yurt dışı piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle yaz aylarının sonuna doğru kısa vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1'in altına çeken bankalar, bugünlerde düşüş trendini 120 ay gibi uzun vadeli konut kredilerine de yansıttı.

Uzun dönemde konut kredisine şu anda en düşük faiz uygulayan banka 120 ay vadede yüzde 0,95 faiz oranıyla Türk Ekonomi Bankası (TEB) olurken, bunu 0,97 ile HSBC izliyor. Dosya ve komisyon ücretleriyle aylık maliyet oranları yükselirken, bu TEB'de 120 ayda 1,09 düzeyinde gerçekleşiyor.

İŞTE UZMANLARIN GÖRÜŞÜ

'100 BİN LİRA KREDİ İÇİN AYLIK 1.400 LİRA TAKSİT'
Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel Bankacılık Satış Direktörü Tuğbay Kumoğlu, 10 yıl vadeli konut kredisinde faiz oranını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından şubelere günlük konut kredisi başvurusunun yaklaşık 3 kat arttığını bildirdi.

Şu andaki seviyelerin Merkez Bankası faiz politikasıyla paralel olarak bankaların inebileceği en düşük seviyeler olduğuna dikkati çeken Kumoğlu, faizlerdeki düşüşün konut kredisi kullanımına etkilerine ilişkin şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz aylarda faizlerde sadece kısa vadede bir indirim gerçekleşti. Ancak uzun vadede faizlerde herhangi bir değişiklik olmaması ve ağırlıklı uzun vadeli düşük taksitli konut kredisinin tercih edilmesi sebebiyle, bu indirimin konut kredisi talebine etkisi sınırlı oldu.
Bu noktada tüketicilerin kira öder gibi ev sahibi olmak hayalini biz gerçekleştirelim istedik ve 10 yıl vadede yüzde 1'in altında faiz uygulamasını başlattık. Şu anda 10 yıl vade için yüzde 0,95 uyguluyoruz. Bu da 100 bin lira kredi için aylık 1.400 lira taksit anlamına geliyor. Şubelerimizde günlük konut kredisi başvurusu yaklaşık 3 katı arttı.''

Kredi İçin Sigortaya Gerek Yok

Kredi alırken hayat sigortası şartının hiçbir haklılığının olmadığını vurgulayan uzmanlar, tüketicilerin bankalar tarafından yeterince bilgilendirilmediklerine dikkat çekti.

Karara sevinen Edip Gülüm, "Bankanın benden istediği prim çok yüksek olduğu için itiraz ettim, şimdi çok daha ucuza başka bir sigorta şirketinden hayat sigortası yaptırabilirim." dedi.

Emekli bankacı Edip Gülüm, geçen yıl özel bir bankadan konut kredisi aldı. 64 bin TL'lik kredi sözleşmesine imza atarken banka tarafından hayat sigortası poliçesi yapmasının zorunlu olduğu söylendi.

4 Kasım 2009 Çarşamba

Bankalar 11 BİN Kişiyi İşe Alacak


Türkiye'deki 15 banka 11 bin yeni çalışan bünyesine katıyor.

İstanbul'un Son Sahil Residence 'ında daire sahibi olmak için bu fırsat kaçmaz! Sıfır Peşinat ve 5 yıla yayılan ödeme seçenekleri. Hem de banka YOK! Tüm dünyada finans ve bankacılık sektörü ağır bir kan kaybı yaşarken, Türk finans sistemi açıkladı kar oranlarıyla göz dolduruyor. Yatırımlarını arttıran Türk bankaları 2010 yılında 11 bine yakın yeni personel almayı planlıyor.

15 BANKA 108 ŞUBE AÇIYOR
Yılın son çeyreğinde 15 banka yaklaşık 180 yeni şube açmayı planlarken, 3 bin 900’ün üzerinde yeni personel alınması bekleniyor.

11 BİN YENİ ÇALIŞAN
2010 yılı hedeflerini belirleyen 10 bankanın ise gelecek yıl açacağı toplam şube sayısı 370’i bulacak. Bu bankalar, gelecek yıl 7 bin 500’ün üzerinde kişiye de yeni istihdam yaratacak. Yani 14 aylık süreçte bankalar yaklaşıık 550 şube açıp, 11 bini aşkın yeni çalışanı bünyesine katacak.

Ekonomist Dergisi hangi bankanın kaç eleman alacağını araştırdı.

ZİRAAT BANKASI: 100 şube açıp 2500 personel alacak

ANADOLUBANK: 15 şube açıp 170 personel istihdam edecek.

BANKASYA: 25 şube açıp 350 yeni eleman alacak.

DENİZBANK: 50 Şube açıp 850 personel alacak.

EUROBANK TEKFEN: 12 şube açıp 100 eleman alacak

HALKBANK: Şube sayısı belirsiz ama 1250 personel alacak

İŞ BANKASI: 70 şube açıp 720 çalışan alacak.

KUVEYT TÜRK: 20 şube açıp 300 eleman alacak.

ŞEKERBANK: 15 şube açacak, alınacak personel sayısı belirsiz.

TÜRKİYE FİNANS: 12 şube açıp 400 eleman alacak.

YAPI KREDİ: 50 şube açıp 1000 eleman alacak.